News > > ESPORT SCHEDULE

DREAMHACK SCHEDULE
- FESTIVAL
- MAIN STAGE
- ESPORT
- COSPLAY
- SPEEDRUN
- FAN ZONE

Note: All times are Central European Summer Time . The schedule are subject of change and DreamHack may change, delete, or update it at any time and without prior notice. Please check back to get the latest version prior to the event.

COUNTER-STRIKE:GLOBAL OFFENSIVE

Saturday 13th June 2015
17:00 – Stream Start – Pre Show
17:15 – Group A1 – fnatic vs. LGB
18:30 – Group A2 – Titan vs. FlipSid3
19:45 – Group A3 – Loser A1 vs. Loser A2
21:00 – Group A4 – Winner A1 vs. Winner A2
22:15 – Group A5 – Winner A3 vs. Loser A4

Sunday 14th June 2015
16:45 – Stream Start – Pre Show
17:15 – Group B1 – Ninjas in Pyjamas vs. BYOC qualifier
18:30 – Group B2 – Natus Vincere vs. BYOC qualifier
19:45 – Group B3 – Loser B1 vs. Loser B2
21:00 – Group B4 – Winner B1 vs. Winner B2
22:15 – Group B5 – Winner B3 vs. Loser B4

Monday 15th June 2015
13:45 – Stream Start – Pre Show
14:00 – Semi final 1 – A1 vs. B2
17:30 – Semi final 2 – B1 vs. A2
21:05 – Grand final

ESPORTSM

Saturday 13th June 2015
11:00 – ESPORTSM – Pre Show – Dota2
11:15 – ESPORTSM – Dota2 Grand Final
14:00 – ESPORTSM – FIFA15 Pre Show
14:15 – ESPORTSM – FIFA15 Grand Final
16:00 – ESPORTSM – Pre Show – Hearthstone
16:15 – ESPORTSM – Hearthstone – Grand Final
17:45 – ESPORTSM – StarCraft II – Pre Show
18:00 – ESPORTSM – StarCraft II – Grand Final
19:30 – ESPORTSM – Counter-Strike:Global Offensive – Pre Show
19:45 – ESPORTSM – Counter-Strike:Global Offensive – Grand Final

HEARTHSTONE

Saturday 13th June 2015
12:30 – Player check in starts
13:00 – Match Draw
13:30 – Round 1 – Heat 1
15:00 – Round 1 – Heat 2
16:30 – Match Draw
17:00 – Round 2 – Heat 1
18:30 – Round 2 – Heat 2
20:00 – Match Draw
20:30 – Round 3 – Heat 1
22:00 – Round 3 – Heat 2
23:30 – Match Draw

Sunday 14th June 2015
10:30 – Round 4 – Heat 1
12:00 – Round 4 – Heat 2
13:30 – Match Draw
13:45 – Round 5 – Heat 1
15:15 – Round 5 – Heat 2
16:45 – Match Draw
17:00 – Round 6 – Heat 1
18:30 – Round 6 – Heat 2
20:00 – Match Draw
20:15 – Round 7 – Heat 1
21:45 – Round 7 – Heat 2

Monday 15th June 2015
11:45 – Pre show
12:00 – Round of 8 – Match 1
13:30 – Round of 8 – Match 2
15:00 – Round of 8 – Match 3
16:30 – Round of 8 – Match 4
18:00 – Semi final 1
19:30 – Semi final 2
21:00 – Grand Final

HEROES OF THE STORM

Sunday 14th June 2015
11:00 – Pre Show
11:15 – Winner Bracket Round 1 – Match 1
13:15 – Winner Bracket Round 1 – Match 2
15:15 – Winner Bracket Round 2
17:15 – Loser Bracket Round 1
19:15 – Loser Bracket Round 2
21:15 – Grand Final

DOTA2

Saturday 13th June 2015
13:30 – Pre Show
14:00 – Match 1 – 3th vs 6th
15:15 – Match 2 – 4th vs 5th
16:30 – Match 3 – Winner Match 1 & 2
19:00 – Match 4 – Loser Match 1 & 2
21:30 – Match 5 – Winner Match 4 & Loser Match 3

Sunday 14th June 2015
13:30 – Pre Show
14:00 – Match 6 – 2nd vs Match 3 Winner
16:30 – Match 7 – 1st vs Match 5 Winner
19:00 – Match 8 – Loser Match 6&7
21:30 – Match 9 – Winner Match 6&7

Monday 15th June 2015
13:30 – Pre Show
14:00 – Match 10 – Winner Match 8 & Loser Match 9
18:30 – Grand Final – Match 11 – Winner Match 9&10

LEAGUE OF LEGENDS

Saturday June 13th
14:00 – Stream start – Pre show
14:15 – Semi final #1 – PETE vs. WE ARE DOGGSZ
18:15 – Semi final #2 – KAPPA V2 vs. TÖLVUTEK BLACK

Sunday June 14th
14:00 – Stream start – Pre show
14:15 – Grand final

HEROES OF NEWERTH

Saturday 13th June 2015

Sunday 14th June 2015

Monday 15th June 2015
15:00 – Semi final 1
18:15 – Semi final 2
21:15 – Grand Final

MORTAL KOMBAT X

Sunday 14 June 2015
10:00 – Tournament Area Opens – Player Confirmation begins
12:00 – Tournament Start – Swiss Round 1
13:00 – Swiss Round 2
14:00 – Swiss Round 3
15:00 – Swiss Round 4
16:00 – Swiss Round 5
17:00 – Swiss Round 6
18:00 – Top 16 Double Elimination Round 1
20:30 – Top 16 Double Elimination Round 2
21:30 – Top 16 Double Elimination Round 3
22:00 – Grand Final

ULTRA STREET FIGHTER IV

Saturday 13th June 2015 – Main Tournament
09:00 – Tournament area opens, player confirmation starts
11:45 – Player confirmation closes
12:00 – Group stage 1:1 – Groups A-P
14:00 – Group stage 1:2 – Groups J-F2
16:00 – Group Stage 2 – Groups A-P
18:00 – Double Elimination Round Of 32
23:30 – Top 4 – Grand Final

Sitemap & Miscelleanous