Get Adobe Flash player
Featued Content

Esport

 
OFFICIAL TOURNAMENTS AT DHW12
Featured: Experience

Main Stage

 
PERFORMANCES & FUN ACTIVITIES 24/7
Featured: Event info

Event Rules

 
IMPORTANT STUFF

Accommodation

 
SLEEPING HALL, HOTEL AND MORE

Pack List

 
BRING THIS TO DHW12

Travel

 
TRAVEL

Tickets

 
DREAMHACK WINTER 2012
News > > Schedule

All times are Swedish local time – Please note that all times are subject of change

DreamHack EIZO Open – StarCraft II

Thursday November 22

To be announced

Friday November 23

To be announced

Saturday November 24

DreamArena Kinnarps Arena
18.00 – DreamHack EIZO Open – StarCraft II Semifinal #1 (BO5)
19.30 – DreamHack EIZO Open – StarCraft II Semifinal #2 (BO5)
23.00 – DreamHack EIZO Open – StarCraft II Grand Final (BO7)

DreamHack Logitech CS:GO Championship

Thursday November 22

BYOC Qualification – LAN AREA
15.00 – Registration closed
16.30 – Group stage – Round 1
17.30 – Group stage – Round 1
18.30 – Group stage – Round 1
20.00 – Playoffs – Round of 32
21.00 – Playoffs – Round of 16
22.00 – Playoffs – Round of 8
23.00 – Playoffs – Round of 4

Main Tournament – Tournament Area – Hall C
09.00 – Group A – Preparation / Warm-up
10.00 – Group A – Round 1
11.00 – Group A – Round 2
12.00 – Group A – Round 3
13.00 – Group B – Preparation / Warm-up
14.00 – Group B – Round 1
15.00 – Group B – Round 2
16.00 – Group B – Round 3

Friday November 23

Tournament Area – Hall C
09.00 – Group C – Preparation / Warm-up
10.00 – Group C – Round 1
11.00 – Group C – Round 2
12.00 – Group C – Round 3
13.00 – Group D – Preparation / Warm-up
14.00 – Group D – Round 1
15.00 – Group D – Round 2
16.00 – Group D – Round 3
20.00 – Round of 8 (2 matches)

Saturday November 24

Tournament Area – Hall C
10.00 – Round of 8 (2 matches)
13.00 – Semifinals (2 matches)
16.00 – Final – 1st map

DreamArena Extreme
18.00 – Final – 2nd & 3rd map

DreamHack League of Legends Championship

Thursday November 22

BYOC Qualifier – LAN Area
15.00 – Registration closed
17.00 – Tournament start – Round of 64
18.30 – Round of 32
19.30 – Round of 16
20.30 – Round of 8
21.30 – Round of 4

Main Tournament – DreamArena Extreme
15.30 – Group A
17.00 – Group A
18.30 – Group A
20.00 – Group B
21.30 – Group B
23.00 – Group B

Friday November 23

Main Tournament – DreamArena Extreme
10.30 – Group A / B
12.00 – Group A / B
13.30 – Group A / B
15.30 – Semifinal #1
19.00 – Semifinal #2
22.30 – Grand Final

DreamHack Dota2 Corsair Vengeance Cup

Thursday November 22

BYOC Qualifier
Main tournament – Group Stage starts

Friday November 23

Main tournament – Group stage continue
Main tournament – RO8

Saturday November 24

Playoffs – RO4
Playoffs – Grand Final

2012 DreamHoN Winter Championships

Thursday November 22

Tournament Area – DreamExpo Hall B
10:00 – Group stage match 1
11:00 – Group stage match 2
12:00 – Group stage match 3
13:00 – Group stage match 4
14:00 – Group stage match 5
15:00 – Group stage match 6
16:00 – Group stage match 7
17:00 – Group stage match 8
18:00 – Group stage match 9
19:00 – Group stage match 10

Friday November 23

Tournament Area – DreamExpo Hall B
10:00 – Group stage match 11
11:00 – Group stage match 12
12:00 – Group stage match 13
13:00 – Group stage match 14
14:00 – Group stage match 15
15:00 – Group stage match 16
16:00 – Group stage match 17
17:00 – Group stage match 18
18:00 – Group stage match 19
19:00 – Group stage match 20

Saturday November 24

Tournament Area – DreamExpo Hall B
10:00 – Semi Final 1
13:00 – Semi Final 2
16:00 – 3rd place decider

DreamArena Extreme
20:30 – Grand Final

AMD Sapphire Battlefield 3 DHW12 Masters

“>

Thursday November 22

BYOC LAN Area
16.00 – BYOC – GROUP STAGE 1: Match 1
17.30 – BYOC – GROUP STAGE 1: Match 2
19.00 – BYOC – GROUP STAGE 1: Match 3
21.00 – BYOC – GROUP STAGE 2: Match 1
22.30 – BYOC – GROUP STAGE 2: Match 2
24.00 – BYOC – GROUP STAGE 2: Match 3

Friday November 23

BYOC LAN Area
14.00 – BYOC – PLAYOFFS: Round of 16 Match 1
18.00 – BYOC – PLAYOFFS: Round of 8 Match 2

Saturday November 24

DreamExpo – AMD Sapphire Booth
11.00 – Semi Final 1
15:00 – Semi Final 2
19.00 – Grand Final

DreamHack Kingston HyperX Quake Live Tournament

Thursday November 22

Tournament Area – Hall C
13:00 – Group A / B
19:00 – Group C / D

Friday November 23

Tournament Area – Hall C
14:00 – Quarter Final 1
15:00 – Quarter Final 2
16:00 – Quarter Final 3
17:00 – Quarter Final 4
19:00 – Semi Final 1
20:00 – Semi Final 2
21:30 – Bronze Game

Saturday November 24

DreamArena Extreme
14:00 – Grand Final

DreamHack Energizer Fighting Championship – SSFIVAE

Saturday November 24

Tournament Area – Hall C
12:00 – Group Stage starts
14:00 – Group Stage ends
15:00 – Double Elimination starts
20:00 – Double Elimination ends

DreamArena Extreme
22:45 – Grand Finals

ESPORTSM – SM-TÄVLING 2

Thursday November 22

OBS: Tiderna kan komma att justeras.
Hall C
StarCraft II
09:00 – Bekräftelse av deltagande spelare öppnar
10:00 – SC2 Gruppspel RO8 – BO3 – Match 1
10:15 – SC2 Gruppspel RO8 – BO3 – Match 1
10:30 – SC2 Gruppspel RO8 – BO3 – Match 1
10:45 – SC2 Gruppspel RO8 – BO3 – Match 1
11:00 – SC2 Gruppspel RO8 – BO3 – Match 2
11:15 – SC2 Gruppspel RO8 – BO3 – Match 2
11:30 – SC2 Gruppspel RO8 – BO3 – Match 2
11:45 – SC2 Gruppspel RO8 – BO3 – Match 2
12:00 – SC2 Gruppspel RO8 – BO3 – Match 3
12:15 – SC2 Gruppspel RO8 – BO3 – Match 3
12:30 – SC2 Gruppspel RO8 – BO3 – Match 3
12:45 – SC2 Gruppspel RO8 – BO3 – Match 3
13:00 – SC2 SEMIFINALER
18:00 – SC2 FINAL

FIFA13
10:00 – Bekräftelse av deltagande spelare öppnar
12:00 – Bekräftelse av deltagande spelare stänger
13:00 – FIFA13 GRUPPSPEL 1 – RO64 – BO1 – Match 1
13:15 – FIFA13 GRUPPSPEL 1 – RO64 – BO1 – Match 2
13:30 – FIFA13 GRUPPSPEL 1 – RO64 – BO1 – Match 3
13:45 – FIFA13 GRUPPSPEL 1 – RO64 – BO1 – Match 4
14:00 – FIFA13 GRUPPSPEL 1 – RO64 – BO1 – Match 1
14:15 – FIFA13 GRUPPSPEL 1 – RO64 – BO1 – Match 2
14:30 – FIFA13 GRUPPSPEL 1 – RO64 – BO1 – Match 3
14:45 – FIFA13 GRUPPSPEL 1 – RO64 – BO1 – Match 4
15:00 – FIFA13 GRUPPSPEL 2 – RO32 – BO1 – Match 1
15:15 – FIFA13 GRUPPSPEL 2 – RO32 – BO1 – Match 2
15:30 – FIFA13 GRUPPSPEL 2 – RO32 – BO1 – Match 3
15:45 – FIFA13 GRUPPSPEL 2 – RO32 – BO1 – Match 4
16:00 – FIFA13 SLUTSPEL – RO16 – BO3 – Match 1
16:15 – FIFA13 SLUTSPEL – RO16 – BO3 – Match 2
16:30 – FIFA13 SLUTSPEL – RO16 – BO3 – Match 3
17:00 – FIFA13 SLUTSPEL – RO8 – BO3 – Match 1
17:15 – FIFA13 SLUTSPEL – RO8 – BO3 – Match 2
17:30 – FIFA13 SLUTSPEL – RO8 – BO3 – Match 3
18:00 – FIFA13 SLUTSPEL – RO4 – BO3 – Match1
18:15 – FIFA13 SLUTSPEL – RO4 – BO3 – Match2
18:30 – FIFA13 SLUTSPEL – RO4 – BO3 – Match3
21:00 – FIFA13 FINAL

Counter-Strike:Global Offensive
19:00 – FINAL

Super Street Fighter IV Arcade Edition
10:00 – Bekräftelse av deltagande spelare öppnar
15:00 – Bekräftelse av deltagande spelare stänger
16:00 – SSFIVAE Gruppspel – RO32
18:00 – SSFIVAE Double Elimination Bracket – RO16
22:00 – SSFIVAE FINAL

Sitemap & Miscelleanous