Get Adobe Flash player
News > > ESPORT SCHEDULE

Please note: All times are local Swedish time and subject to change without prior notice.

STARCRAFT II

DreamHack Open

Thursday 28th of November

13:00 – Group A/B – Round 1 (BO3)
14:00 – Group A/B – Round 2 (BO3)
15:00 – Group A/B – Round 3 (BO3)
16:00 – Group A/B – Round 4 (BO3)
17:00 – Group A/B – Round 5 (BO3)

19:00 – Group C/D – Round 1 (BO3)
20:00 – Group C/D – Round 2 (BO3)
21:00 – Group C/D – Round 3 (BO3)
22:00 – Group C/D – Round 4 (BO3)
23:00 – Group C/D – Round 5 (BO3)

Friday 29th of November

12:00 – Winner Bracket Round 1 (BO3)
13:00 – Winner Bracket Round 1 (BO3)
14:00 – Winner Bracket Round 1 (BO3)
15:00 – Winner Bracket Round 1 (BO3)
16:00 – Loser Bracket Round 1 (BO3)
17:00 – Loser Bracket Round 1 (BO3)
18:00 – Loser Bracket Round 1 (BO3)
19:00 – Loser Bracket Round 1 (BO3)
20:00 – Winner Bracket Semifinal 1 (BO3)
21:00 – Winner Bracket Semifinal 2 (BO3)
22:00 – Winner Bracket Final (BO3)
23:00 – Loser Bracket Round 2 (BO3)
00:00 – Loser Bracket Round 2 (BO3)

Saturday 30th of November

12:00 – Loser Bracket Round 2 (BO3)
13:00 – Loser Bracket Round 2 (BO3)
14:00 – Loser Bracket Round 3 (BO3)
15:00 – Loser Bracket Round 3 (BO3)
17:15 – Loser Bracket Semifinal 1 (BO3)
18:15 – Loser Bracket Semifinal 2 (BO3)
19:15 – Loser Bracket Final (BO3)
20:15 – Consolidation (BO5)
22:45 – Grand Final (BO7)


DOTA 2

ASUS ROG DreamLeague

Thursday 28th of November

18:00 – Winner Bracket Semi Final 1
21:00 – Winner Bracket Semi Final 2

Friday 29th of November

13:00 – Winner Bracket Final
18:00 – Loser Bracket Final

Saturday 30th of November

13:00 – Consolidation Final
19:00 – Grand Final


Counter-Strike: Global Offensive

DreamHack SteelSeries CS:GO Championship

Thursday 28th of November

15:30 – BYOC Qualification – Registration closed
17:00 – BYOC Qualification – Group stage – Round 1
18:30 – BYOC Qualification – Group stage – Round 2
19:30 – BYOC Qualification – Group stage – Round 3
21:00 – BYOC Qualification – Round of 16
22:15 – BYOC Qualification – Round of 4 – Semifinals

10:00 – Main Tournament – Group A – Match 1 & Match 2
11:00 – Main Tournament – Group A – Winner vs. Winner & Looser vs. Looser
12:00 – Main Tournament – Group A – Decider match

14:30 – Main Tournament – Group B – Match 1 & Match 2
15:30 – Main Tournament – Group B – Winner vs. Winner & Looser vs. Looser
16:30 – Main Tournament – Group B – Decider match

19:00 – Main Tournament – Round of 8 – Match 1 – BO3
22:15 – Main Tournament – Round of 8 – Match 2 – BO3

Friday 29th of November

10:00 – Main Tournament – Group C – Match 1 & Match 2
11:00 – Main Tournament – Group C – Winner vs. Winner & Looser vs. Looser
12:00 – Main Tournament – Group C – Decider match

14:30 – Main Tournament – Group D – Match 1 & Match 2
15:30 – Main Tournament – Group D – Winner vs. Winner & Looser vs. Looser
16:30 – Main Tournament – Group D – Decider match

19:00 – Main Tournament – Round of 8 – Match 3 – BO3
22:15 – Main Tournament – Round of 8 – Match 4 – BO3

Saturday 30th of November

14:30 – Main Tournament – Semifinal 1 – BO3
18:00 – Main Tournament – Semifinal 2 – BO3
22:30 – Main Tournament – Grand Final – BO3


LEAGUE OF LEGENDS

DreamHack League of Legends Championship

Thursday 28th of November

14.30 – Group A: Team #1 vs Team #2
16:00 – Group A: Team #1 vs Team #3
17:30 – Group A: Team #2 vs Team #3
19:00 – Group B: Team #1 vs Team #2
20:30 – Group B: Team #1 vs Team #3
22:00 – Group B: Team #2 vs Team #3

Friday 29th of November

11:00 – Group A: Team #1 vs Team #4, Group B: Team #1 vs Team #4
12:30 – Group A: Team #2 vs Team #4, Group B: Team #2 vs Team #4
14:00 – Group A: Team #3 vs Team #4, Group B: Team #3 vs Team #4
16.00 – Semifinal #1 (BO3)
19.00 – Semifinal #2 (BO3)

Saturday 30th of November

12.00 – Grand Final (BO3)


HEROES OF NEWERTH

DreamHack Heroes of Newerth Championship

Thursday 28th of November

15:00 – BYOC Qualifier – Registration closes
16:30 – BYOC Qualifier – Round 1 – RO64
17:30 – BYOC Qualifier – Round 2 – RO32
18:30 – BYOC Qualifier – Round 3 – RO16
20:30 – BYOC Qualifier – Round 4 – RO8
21:30 – BYOC Qualifier – Round 5 – RO4

12:30 – Main Tournament – Group A & B – Round 1
13:45 – Main Tournament – Group A & B – Round 2
15:00 – Main Tournament – Group A & B – Round 3
17:30 – Main Tournament – Group A & B – Round 4
18:45 – Main Tournament – Group A & B – Round 5
20:00 – Main Tournament – Group A & B – Round 6

Friday 29th of November

10:00 – Main Tournament – Group A & B – Round 7
11:15 – Main Tournament – Group A & B – Round 8
12:30 – Main Tournament – Group A & B – Round 9
15:00 – Main Tournament – Group A & B – Round 10
16:00 – Main Tournament – Quarter Finals
19:30 – Main Tournament – Quarter Finals

Saturday 30th of November

10:00 – Main Tournament – Semifinal 1 – BO3
12:00 – Main Tournament – Semifinal 2 – BO3
16:00 – Main Tournament – Grand Final – Map 1
18:30 – Main Tournament – Grand Final – Map 2 & 3 – DreamArena Extreme


BATTLEFIELD 4

DreamHack AMD SAPPHIRE BF4 Championship

Thursday 28th of November

15:00 – Group A – Game 1 (BO3)
16:30 – Group A – Game 2 (BO3)
18:00 – Group A – Game 3 (BO3)

20.00 – Group A – Game 4 (BO3)
21.30 – Group A – Game 5 (BO3)
23.00 – Group A – Game 6 (BO3)

Friday 29th of November

15:00 – Group B – Game 1 (BO3)
16:30 – Group B – Game 2 (BO3)
18:00 – Group B – Game 3 (BO3)

20.00 – Group B – Game 4 (BO3)
21.30 – Group B – Game 5 (BO3)
23.00 – Group B – Game 6 (BO3)

Saturday 30th of November

11:00 – Semifinal 1 (BO3)
12:30 – Semifinal 2 (BO3)

16.15 – Grand Final – BO5 – DreamArena Extreme


QUAKE LIVE

Dreamhack QuakeLive Championship

Thursday 28th of November

10:00 – Group A + B – Round 1
11:30 – Group A + B – Round 2
13:00 – Group A + B – Round 3
14:30 – Group A + B – Round 4

17:00 – Group C + D – Round 1
18:30 – Group C + D – Round 2
20:00 – Group C + D – Round 3

Friday 29th of November

10:00 – Group C + D – Round 4
11:30 – Group C + D – Round 5
13:00 – Group C + D – Round 6
14:30 – Group C + D – Round 7

17:00 – Group A + B – Round 5
18:30 – Group A + B – Round 6
20:00 – Group A + B – Round 7

Saturday 30th of November

10:00 – Round of 16
11:30 – Round of 8

13:00 – Quarterfinal 1 & 2
14:30 – Quarterfinal 3 & 4

16:00 – Semifinal 1
17:00 – Semifinal 2
18:30 – Bronze game
20:00 – Grand Finals


SUPER STREET FIGHTER IV ARCADE EDITION

DreamHack Energizer Ultimate Lithium Fighting Championship

Saturday 30th of November

09:00 – Tournament area opens, player confirmation starts
10:45 – Player confirmation closes

11:00 – Group stage 1:1 – Groups A-P
12:00 – Group stage 1:2 – Groups J-F2

14:00 – Group Stage 2 – Groups A-P
16:00 – Double Elimination Round Of 32

20:00 – Top 4 – Grand Final


ESPORTSM

ESPORTSM EXTRA!

Thursday 28th of November

21:00 – ESPORTSM EXTRA! DHW13 Counter-Strike:Global Offensive – Nattcup 1
22:00 – ESPORTSM EXTRA! DHW13 League of Legends – Nattcup 1

Friday 29th of November

14:00 – ESPORTSM EXTRA! DHW13 SSFIVAE
15:00 – ESPORTSM EXTRA! DHW13 StarCraft II
16:00 – ESPORTSM EXTRA! DHW13 FIFA14
21:00 – ESPORTSM EXTRA! Counter-Strike:Global Offensive – Nattcup 2
22:00 – ESPORTSM EXTRA! DHW13 League of Legends – Nattcup 2

Saturday 30th of November

21:00 – ESPORTSM & Inferno Online Counter-Strike:Global Offensive – Nattcup 3
22:00 – ESPORTSM EXTRA! DHW13 League of Legends – Nattcup 3


Sitemap & Miscelleanous