Dreamhack news

News > ESPORTS > Hearthstone Championship Groups!

Hearthstone Championship Groups!

With less than 3 days until the doors to DreamHack Winter 2014 open, and all the competitor’s decks collected, we are excited to announce the groups for the DreamHack Hearthstone Championship! With a completely stacked lineup, the Hearthstone tournament at DreamHack Winter looks to be one of the most exciting yet, and already in round one there will be some huge match-ups!



Each group is made up of 8 competitors, who over November 27th and 28th will compete in 8 player double elimination brackets, the top 2 of each group will advance to the single elimination playoffs on November 29th! Group A and B will be played out entirely on November 27th, and Group C and D will be played out on November 28th! From each pair of groups one match from Winner Bracket Round 1, one match from WBR2 or LBR2 and every single Winner Bracket Final and Loser Bracket Final match will be broadcast live!

Groups

Group A
Matches start 14:30 CEST November 27th
Archon Firebat vs. Razor’s Edge Marzito
Darkwonyx vs. Dignitas Greensheep
ROOT Xixo vs. IHearthU Powder
Cloud9 StrifeCro vs. Archon Hosty

Group B
Matches start 14:30 CEST November 27th
Cloud9 Kolento vs. eEriness Esosek
Cloud9 Ek0p vs. Punchline Maverick
Archon Amaz vs. IHearthU Faramir
MYM Rdu vs. Forsen

Group C
Matches start 14:30 CEST November 28th
Team Liquid Savjz vs. Punchline Origin
mYinsanity Mirrrari vs. Lucky Draw Lifecoach
Neirea vs. compLexity Dog
Cloud9 TidesofTime vs. Tempo Storm Reynad

Group D
Matches start 14:30 CEST November 28th
Tempo Storm Gaara vs. Cipher
SK Gaming Numberguy vs. Samsung Gaming Thalai
Tempo Storm Hyped vs. Fnatic Kaldi
MYM ThijsNL vs. PlanetKey Lothar

The order of the matches listed represent how the bracket will be played out.


All the best games will be streamed live on Viagame, so make sure to tune into Viagame.com during the event to catch all the action! As well mobile apps are available on Android and iOS for watching on the go!

Schedule

All times CET
November 27th – Group A/B
14:15 – Preshow
14:30 – WBR1 – MYM Rdu vs. Forsen
16:00 – WBR2/LBR1
17:30 – WB Final – Group A
19:00 – WB Final – Group B
20:30 – LB Final – Group A
22:00 – LB Final – Group B

November 28th – Group C/D
14:15 – Preshow
14:30 – WBR1 – Cloud9 TidesofTime vs. Tempo Storm Reynad
16:00 – WBR2/LBR1
17:30 – WB Final – Group C
19:00 – WB Final – Group D
20:30 – LB Final – Group C
22:00 – LB Final – Group D

November 29th – Top 8 Playoffs
12:45 – Preshow
13:00 – RO8 – Match 1
14:30 – RO8 – Match 2
16:00 – RO8 – Match 3
17:30 – RO8 – Match 4
19:00 – Semi finals – Match 1
20:45 – Semi finals – Match 2
22:30 – Grand Final
(All matches BO5, semi finals and finals BO7)

The action begins live at DreamHack Winter on November 27th and continues through the 28th and 29th! Be sure to follow @DreamHack and @ViagameHS on twitter and follow DreamHack.se

Sitemap & Miscelleanous