News > > ESPORT SCHEDULE

Note: All times are Central European Time (UTC+01:00). The schedule are subject of change and DreamHack may change, delete, or update it at any time and without prior notice. Please check back to get the latest version prior to the event.

COUNTER-STRIKE:GLOBAL OFFENSIVE


THURSDAY 27 NOVEMBER
Group A – Main stream: twitch.tv/dreamhackcs
Thursday, 27th of November 2014
11:30 Stream starts
12:00 Group A1 – Fnatic vs. Bravado Gaming
13:00 Group A.2 – Cloud 9
 vs. HellRaisers
14:00 Group A.3 – Winner vs. Winner
15:00 Group A.4 – Loser vs. Loser
16:00 Group A.5 – A.3 Loser vs. A.4. Winner

Group B – English #2 – FACEITTV – twitch.tv/faceittv
Thursday, 27th of November 2014
11:30 Stream starts
12:00 Group B.1 – Team Dignitas vs. PENTA Sports
13:00 Group B.2 – iBUYPOWER vs. Copenhagen Wolves
14:00 Group B.3 – Winner vs. Winner
15:00 Group B.4 – Loser vs. Loser
16:00 Group B.5 – B.3 Loser vs. B.4. Winner

Group C – Main stream: twitch.tv/dreamhackcs
Thursday, 27th of November 2014
18:30 Group C.1 – LDLC vs. ESC Gaming
19:30 Group C.2 – NiP-Gaming vs. Planetkey Dynamics
20:30 Group C.3 – Winner vs. Winner
21:30 Group C.4 – Loser vs. Loser
22:30 Group C.5 – C.3 Loser vs. C.4. Winner

Group D – English #2 – FACEITTV – twitch.tv/faceittv
Thursday, 27th of November 2014
18:30 Group D.1 – Virtus.Pro vs. myXMG
19:30 Group D.2 – Na’Vi vs. Flipsid3
20:30 Group D.3 – Winner vs. Winner
21:30 Group D.4 – Loser vs. Loser
22:30 Group D.5 – D.3 Loser vs. D.4. Winner

FRIDAY 28 NOVEMBER
09.30 Stream starts
11.00 Round of 8 – HellRaisers vs. NiP-Gaming (BO3)
14.15 Round of 8 – Match #2 Virtus.Pro vs. PENTA Sports (BO3)
17.30 Round of 8 – Match #3 LDLC vs. Fnatic (BO3)
20.45 Round of 8 – Match #4 Na’Vi vs. Team Dignitas (BO3)

SATURDAY 29 NOVEMBER
12.30 Stream starts
13.00 Semifinal #1 (BO3)
16.30 Semifinal #2 (BO3)
21.00 Grand Final (BO3)

DREAMHACK OPEN – STARCRAFT II


THURSDAY 27 NOVEMBER
11:45 – Preshow
12:00 – 17:00 – Group A/B matches (5 BO3)
17:00 – 18:00 – Warmup/Group Swap
18:00 – 23:00 – Group C/D matches (5 BO3)

FRIDAY 28 NOVEMBER
11:45 – Preshow
12:00 – 17:30 – LBR1 Matches (4 BO5)
17:30 – 20:15 – LBR2 Matches (2 BO5)
20:15 – 23:00 – WBR1 Matches (2 BO5)

SATURDAY 29 NOVEMBER
12:15 – Preshow
12:30 – 15:15 – LBR3 Matches (2 BO5)
15:15 – 16:30 – Break to prepare show
16:30 – 00:00 – Final 4 show begins (WB Final, LBR4, LB Final, Grand Final)
Grand Finals will begin at 22:00

HEARTHSTONE


THURSDAY 27 NOVEMBER
14:15 – Preshow starts
14:30 – Group A – Winner bracket round 1
14:30 – Group B – Winner bracket round 1
16:00 – Group A – Winner bracket round 2 & Lower bracket round 1
16:00 – Group B – Winner bracket round 2 & Lower bracket round 1

17:30 – Group A – Winner bracket final & Lower bracket round 2
17:30 – Group B – Lower bracket round 2
19:00 – Group A – Lower bracket round 3
19:00 – Group B – Winner bracket final

20:30 – Group A – Lower bracket final
22:00 – Group B – Lower bracket final

FRIDAY 28 NOVEMBER
14:15 – Preshow starts
14:30 – Group C – Winner bracket round 1
14:30 – Group D – Winner bracket round 1
16:00 – Group C – Winner bracket round 2 & Lower bracket round 1
16:00 – Group D – Winner bracket round 2 & Lower bracket round 1

17:30 – Group C – Winner bracket final & Lower bracket round 2
17:30 – Group D – Lower bracket round 2
19:00 – Group C – Lower bracket round 3
19:00 – Group D – Winner bracket final

20:30 – Group C – Lower bracket final
22:00 – Group D – Lower bracket final

SATURDAY 29 NOVEMBER
12:45 – Preshow starts

13:00 – Quarter Final 1 – Best Of Five
14:30 – Quarter Final 2 – Best Of Five

16:00 – Quarter Final 3 – Best Of Five
17:30 – Quarter Final 4 – Best Of Five

19:00 – Semi Final 1 – Best Of Seven
20:45 – Semi Final 2 – Best Of Seven

22:30 – Grand Final – Best Of Seven

DOTA 2


THURSDAY 27 NOVEMBER
14:00 http://www.dreamhack.se/dhs12/files/2012/04/Europe.gif Team Tinker vs http://www.dreamhack.se/dhs12/files/2012/05/Russia2.gif Virtus.Pro (BO1)
15:15 http://www.dreamhack.se/dhw14/files/2014/10/Finland.gif 4ASC vs http://www.dreamhack.se/dhs12/files/2012/05/Russia2.gif Virtus.Pro Polar (BO1)
16:30 Winner Match 1 vs Winner Match 2 (BO3)
19:00 Loser Match 1 vs Loser Match 2 (BO3)
21:30 Winner Match 4 vs Loser Match 3 (BO3)

FRIDAY 28 NOVEMBER
28th of November – Friday – Start 13:30
14:00 http://www.dreamhack.se/dhs12/files/2012/04/United-States.gif Evil Geniuses vs Winner Match 4 (BO3)
16:30 http://open.dreamhack.se/images/8501446-Canada.gif Cloud 9 vs Winner Match 5 (BO3)
19:00 Loser Match 6 vs Loser Match 7 (BO3)
21:30 Winner Match 6 vs Winner Match 7 (BO3)

SATURDAY 29 NOVEMBER
14:00 Consolidation (BO5)
19:00 Grand Final Preshow
19:30 Grand Final (BO5)

LEAGUE OF LEGENDS


THURSDAY 27 NOVEMBER
14:00 – BYOC-Qualifier #1 – Registration & Confirmation Closes
15:30 – Round #1 – Round of 64
17:00 – Round #2 – Round of 32
18:30 – Round #3 – Round of 16
20:00 – Round #4 – Round of 8
21:30 – Round #5 – Round of 4

FRIDAY 28 NOVEMBER
13:00 – BYOC-Qualifier #2 – Registration & Confirmation Closes
14:30 – Round #1 – Round of 64
16:00 – Round #2 – Round of 32
17:30 – Round #3 – Round of 16
19:00 – Round #4 – Round of 8
20:30 – Round #5 – Round of 4 – Match 1
21:30 – Round #5 – Round of 4 – Match 2

SATURDAY 29 NOVEMBER
13:30 – Semi Final 1
16:00 – Semi Final 2
19:00 – Grand Final

ULTRA STREET FIGHTER IV


SATURDAY 29 NOVEMBER
Main Tournament
09:00 – Tournament area opens, player confirmation starts
10:45 – Player confirmation closes

11:00 – Group stage 1:1 – Groups A-P
13:00 – Group stage 1:2 – Groups J-F2

15:00 – Group Stage 2 – Groups A-P
17:00 – Double Elimination Round Of 32

23:00 – Top 4 – Grand Final

MORE INFORMATION

Tickets: bokning.dreamhack.se
Prize Money Policy: www.dreamhack.se
Event rules: www.dreamhack.se
Contact: esport@dreamhack.se
Phone: +46 76 800 13 36 (Office hours)

Sitemap & Miscelleanous